Ile kosztuje minuta filmu?

Przygotowanie filmu to proces niezwykle długotrwały, na który składa się wiele elementów. A koszt jego produkcji może sięgać nawet kilkudziesięciu, a nawet kilkuset tysięcy złotych. 

Jeśli zastanawiasz się nad tym, ile kosztuje minuta filmu koniecznie przeczytaj artykuł do końca. 

Od czego zależy koszt za minutę filmu? 

Niezależnie od tego czy film przygotowywany jest przez studio filmowe Kraków, studio filmowe Wrocław, studio w Łodzi czy studio filmowe Katowice koszt za minutę filmu będzie zależy od kilku czynników. A że przeglądając cenniki poszczególnych firm można zauważyć olbrzymią rozpiętość cenową w zależności od rodzaju filmu, zastosowanych elementów i ich ilości koszt jednej minuty może wynieść od tysiąca do kilkunastu tysięcy złotych za minutę animacji.

Od czego zależy koszt? 

Przede wszystkim od rodzaju filmu. Innym będzie bowiem koszt filmu reklamowego, inny filmu promującego miasto, filmu animowanego czy filmu promującego lub filmu korporacyjnego. 

Na koszt wpływ będą również miały:

-miejsce nagrania (cena dojazdu);

-koszt ewentualnej scenografii;

-koszt ekipy filmowej (operatora kamer, stylisty, dźwiękowca, ekipy oświetleniowej i wizażystki);

-ilość i rodzaj wykorzystywanego sprzętu;

-koszt reżysera i scenarzysty;

-koszt montażu filmowego;

-koszt udźwiękowienia;

-koszt zakupu podkładu muzycznego z licencją;

-koszt ewentualnego storyboardu;

jak również koszt ewentualnych animacji komputerowych. 

Koszt minuty filmu – cennik

W przypadku produkcji filmu całkowity koszt inwestycji może przyprawić o zawrót głowy. O zawrót może przyprawić również koszt wyprodukowania minuty filmu. A ten, jak wspomnieliśmy zależy od kilku czynników. 

Cena produkcji będzie zależna również od tego czy film będzie stworzony w oparciu o technikę 2D czy 3D.

Najprostsza animacja 2D 

W przypadku najprostszej animacji 2D przygotowanej w oparciu o ikony i teksty przygotowane przez klienta, z wykorzystaniem licencjonowanego podkładu muzycznego możemy mówić o kosztach rzędu 1000 zł. 

Jeśli jednak do podstawowych elementów dodamy autorski projekt agencji przygotowującej film, do tego pomoc rysownika, animatora i grafików w tworzeniu filmu, koszt wyprodukowania jednej jego minuty wzrasta pięciokrotnie. Przyjdzie nam bowiem zapłacić ponad 5 tysięcy złotych za minutę gotowe filmu 2D. Im więcej szczegółów, postaci i zastosowanych technik tym koszt produkcji minuty filmu wzrasta. 

Najprostsza animacja 3D 

W przypadku zlecenia produkcji  filmu 3D koszt jego tworzenia wzrasta jeszcze bardziej. W przypadku minuty filmu 3D bez wykorzystywania postaci koszt będzie opiewał wokół kwoty 60 tysięcy złotych za minutę filmu. 

Podobnie, jak w przypadku filmów 2D, im więcej elementów, wykorzystanych technik i postaci, tym bardziej wzrasta koszt produkcji filmu.