Największe wytwórnie filmowe na świecie

Rynek filmowy niepodważalnie zdominowany jest przez największe wytwórnie filmowe. Cała piątka zaliczana do tzw. Wielkiej Piątki znajduje się w czołówce największych wytwórni filmowych na świecie. 

Od dekad amerykańskie filmy i bajki tworzone przez największe wytwórnie filmowe na świecie zapewniają rozrywkę milionom osób na całym świecie. To właśnie tzw. wytwórnie filmowe należące do Wielkiej Piątki (Disney, Paramount, Sony, Universal i Warner Bros) uznawane są za największe wytwórnie filmowe na świecie. Przyjrzyjmy się niektórym z nich w przypadkowej kolejności. 

Columbia Pictures

Sygnowana najbardziej kultowym w historii kina światowego logiem wytwórnia filmowa Columbia Pictures to amerykańskie studio filmowe i firma produkcyjno-dystrybucyjna. Począwszy od 1989 roku jest członkiem firmy Sony Pictures Motion Picture Group. 

Sony Pictures, której częścią jest Columbia Pictures, została założona w 1924 roku. Studio posiada wśród 50 najlepiej zarabiających filmów wszechczasów aż dwa filmy. 

Poza produkcją światowych hitów filmowych Sony oferuje zwiedzającym możliwość odwiedzenia studia w Culver City. Dzięki temu amatorzy światowego kina mogą zobaczyć  nie tylko pamiątki filmowe, ale również wejść na czynne plany filmowe.

Columbia Pictures, której logiem jest Lady Columbia (kobieta z pochodnią) wybrana jako hołd dla Stanów Zjednoczonych wyprodukowała takie hity światowe, jak: „Venom”, „Jumanji”, „Kod Leonarda Da Vinci”, „Spider-Man”, a także „Resident Evil”, “Aniołki Charliego” i „Faceci w czerni”. 

Warner Bros. Pictures

Warner Bros to druga co do wielkości wytwórnia filmowa.Ta założona w 1923 roku przez czterech braci Warner (synów polskich emigrantów) wytwórnia filmowa ma na swoim koncie takie hity kinowe, jak: seria o „Harrym Potterze”, „Aquaman”, „Joker”, trylogię o „Hobbicie”, czy ceniony przez widzów „Teoria wielkiego podrywu”.W tym miejscu nie można nie wspomnieć również o takich hitach filmowych, jak: „Matrix”, „Incepcja”, „Mroczny rycerz” i „Wonder Woman”. 

Co ciekawe, wśród 50 najbardziej dochodowych światowych filmów aż jedenaście z nich zostało wyprodukowanych przez Warner Bros. 

Można śmiało powiedzieć, że Warner Bros obok Disneya jest najsłynniejszym studiem filmowym. Poza wytwórnią i produkcją kinową firma założona przez polskich emigrantów obejmuje również środki masowego przekazu i parki rozrywki. 

Fani światowego kina mają możliwość wejścia za kulisy i zobaczenia m.in. Central Park z „Przyjaciół”, ubrania i zestawy z Harry’ego Pottera i z „Fantastycznych zwierząt”. Przy dużej dawce szczęścia podczas zwiedzania studia można spotkać znanych aktorów. 

Universal Pictures

W 1912 roku w Stanach Zjednoczonych powstało najstarsze studio filmowe. Universal Pictures, bo o nim mowa, ma na swoim koncie łącznie 346 filmów, w tym takie hity kasowe, jak: „Szczęki”, „E.T.” czy „Jurassic Park”, całą serię „Szybcy i wściekli”. W swojej kinematografii wytwórnia może również mooszczycix się takimi hitami, jak „King Kong” i „Minionki”.

Podobnie, jak Warner Bros również 

Universal Pictures jest właścicielem parków rozrywki. Universal Parks & Resorts, bo o nich mowa, to pełne atrakcji parki rozrywki, w których można zobaczyć nie tylko efekty specjalne, ale również, w jaki sposób powstają filmy. Również i tu odwiedzający mogą zobaczyć pamiętną wieżę zegarową z „Powrotu do przyszłości” czy pospacerować po dzielnicy, w której kręcono „Gotowe na wszystko”. 

Poza wymienionymi wytwórniami filmowymi do grona największych wytwórni filmowych na świecie należą również Paramount Pictures i rzecz jasna Walt Disney Pictures wraz z mniejszymi studiami należącymi do Walt Disney Pictures.  Sprawdź również nasze studio filmowe Kraków,