Jak zacząć przygodę z fotografią? Czy można nauczyć się robić dobre zdjęcia?

Czy można nauczyć się robić dobre zdjęcia?

Fotografia ma na celu nie tylko uchwycenie kadrów, ale dobrze by było, gdyby zdjęcia opowiadały też jakąś historię. Możliwość ukazania ulotnych chwil sprawia, że fotografia, samo robienie zdjęć może stać się świetną i niezapomnianą przygodą. Ale łatwo o tym zapomnieć, patrząc choćby na zdjęcia korporacyjne i biznesowe, gdzie liczy się przede wszystkim wysoka jakość i rozdzielczość. 

Fotografia ma być zabawą, a dzięki zdjęciom i hasztagom na Instagramie widać, że wiele osób w Polsce uwielbia bawić się w fotografa. Bez wątpienia, te najlepsze zdjęcia w Internecie budzą wiele emocji i mogą wywołać u Ciebie potrzebę zobrazowania otaczającego Cię świata w bardziej profesjonalny sposób. Zastanawiasz się jak zacząć przygodę z fotografią? Oto kilka wskazówek na temat – profesjonalna fotografia, jak zacząć? Sprawdź, czy Ci się to spodoba!   

Fotografia - czy można zarabiać na zdjęciach?

W czasach, gdy każdy potrzebuje zdjęć na social media, a zdjęcia są towarem, bo można kupić i sprzedać je w Internecie i nawet Google używa obrazów do wyszukiwań, wiele osób widzi w tym pomysł na biznes i zastanawia się, jak zacząć robić dobre zdjęcia. Obecnie, zapytania typu: jak zostać fotografem?, od czego zacząć naukę fotografii?, obsługa lustrzanki dla początkujących, zarabianie na zdjęciach, to bardzo dobrze sprzedające się tematy. Nie dziwi więc fakt, że powstało na ten temat tak wiele książek, a wiedzę o podstawach fotografii można zaczerpnąć na rozmaitych: kursach, szkoleniach i blogach. 

Warto jednak pamiętać, że prawie każdy profesjonalny fotograf wybrał ten zawód, bo opowiadanie obrazem jest jego pasją. Jeśli miałeś okazję zetknąć się z taką mistrzowską twórczością, widziałeś niesamowite portrety lub fascynujące fotki z podróży, to z pewnością zastanawiałeś się, jaka historia kryje się za tym zdjęciem. Choć wielu fotografów w Polsce robi zdjęcia, aby zarobić, to nie oznacza to wcale, że zapomnieli o swoim talencie! 

Fotografia reklamowa i studyjna może być dochodowym zajęciem, ale sukces w tej branży nie ma wiele wspólnego z używanym sprzętem. Opłaca się też wiedzieć, że aparat fotograficzny powinien stać się przedłużeniem Twojego oka i nie istnieje “magiczna” lustrzanka, która złapie najlepsze ujęcie i zrobi niesamowitą fotkę za Ciebie!

wynajem studia fotograficznego kraków

Jak robić dobre zdjęcia?

Aby robić dobre, zachwycające zdjęcia, musisz być zaangażowany w to, co robisz! Ale chodzi też o to, żeby nie traktować fotografii i robienia zdjęć zbyt poważnie, albo co gorsza, dać się wciągnąć w zakup drogiego sprzętu fotograficznego. Chcesz robić zdjęcia? Wykorzystaj więc aparat fotograficzny lub telefon, który już masz, bo o wiele ważniejsze są Twoje umiejętności twórcze i znajomość podstawowych ustawień. Skoncentruj się na przeczytaniu instrukcji obsługi swojego aparatu, a nie na zbieraniu kolekcji drogiego sprzętu fotograficznego.

Najczęstszym błędem popełnianym przez początkujących fotografów jest obsesja na punkcie sprzętu i ustawień aparatu. Bezsprzecznie, trójkąt ekspozycji, pojęcie, które opisuje zależność między poszczególnymi parametrami : ekspozycją, wartością przysłony i czułością ISO, jest ważny i ma wpływ na jakość zdjęć, ale to nie jedyne rzeczy, które mają znaczenie. Fotografia to wspaniałe hobby, ale może być też bardzo kosztownym zajęciem, szczególnie gdy kupowanie najnowszego sprzętu fotograficznego jest dla Ciebie priorytetowe.

jak robić dobre zdjęcia

Jak robić dobre zdjęcia? Nigdy nie zrobisz dobrego zdjęcia, gdy swój aparat zostawisz w domu! Niezależnie od tego, czy masz lustrzankę cyfrową Canon EOS 90D czy Nikona D5600 z funkcją stałej łączności, albo posiadasz iPhone’a lub innego smartfona z super aplikacją do robienia zdjęć, upewnij się, że masz go przy sobie, gdy wychodzisz. Jeśli chcesz zająć się fotografią na poważnie, to musisz nauczyć się “łapać” te właściwe chwile. Jeżeli jesteś osobą, która preferuje samodzielne uczenie się  fotografii, to możesz to śmiało robić! Zadawaj pytania na forach internetowych, sprawdź czy w Twojej okolicy jest studio fotograficzne do wynajęcia gdzie podczas sesji zdjęciowej możesz uzyskać potrzebny sprzęt i pomoc profesjonalistów, wysyłaj e-maile do fotografów, których zdjęcia i twórczość podziwiasz i nigdy nie przestawaj się uczyć. 

wynajem studia fotograficznego kraków

Od czego zacząć naukę fotografii?

Odpowiedź na pytanie, jak zostać fotografem krok po kroku, jest bardzo prosta. Stare przysłowie mówi – “Nie od razu Rzym zbudowano!” i jeśli chcesz być dobrym fotografem, musisz nad tym pracować! Nawet jeśli od czasu do czasu będziesz myślał, że Twoje zdjęcia są do niczego, przy odrobinie praktyki, zaczniesz widzieć efekty swojej pracy. Spotkania z innymi pasjonatami fotografii to jeden z najlepszych sposobów na ciągłe uczenie się i doskonalenie swojego warsztatu. Zarówno w celu uzyskania inspiracji, jak i porady technicznej w sprawie zakupu sprzętu fotograficznego. 

Obecnie na rynku dostępnych jest niezliczona ilość aparatów, obiektywów i innych akcesoriów i prawie wszystko dzisiaj jest najlepsze, a wręcz doskonałe. Najpierw spróbuj poćwiczyć z trybami aparatu innymi niż pełna automatyka, bo niczego się nie nauczysz, jeśli Twój aparat będzie podejmować decyzje za Ciebie. Nauka fotografii zwykle zaczyna się od poznania podstaw komponowania dobrych zdjęć, aby wyrobić w sobie poczucie równowagi i prostoty. Oprócz przysłony, czasu otwarcia migawki i czułości ISO, naucz się prawidłowo ustawiać ostrość, ćwicząc z różnymi trybami autofokusa w swoim aparacie. 

Warto w tym miejscu jeszcze raz podkreślić, że jedynym sposobem na prawdziwą naukę fotografii jest codzienne trzymanie aparatu w dłoni. Mierzenie stopni światła, skomplikowane obliczenia geometryczne i zapamiętywanie różnych skali przysłony, wszystko to, może być stratą czasu dla Ciebie, przynajmniej na samym początku. Jeśli chcesz robić dobre zdjęcia, powinieneś myśleć bardziej w kategoriach światła, jego kierunku i “miękkości” i tego, jaki obraz chcesz stworzyć, a nie tylko obracać pokrętłami kontrolującymi przysłonę.

Jak zająć się fotografią?

Nie podlega dyskusji fakt, że siłą napędową pasji fotografa jest możliwość pokazania osobistej ekspresji artystycznej. W dzisiejszych czasach możesz robić zdjęcia wszystkiego, więc znajdź tematy, które Cię fascynują! Jest to bardzo ważne, bo jeśli masz trudności z wybieraniem właściwych ustawień aparatu, to Twoja pasja np. do podróży, pomoże Ci utrzymać zainteresowanie fotografią. 

Jedno jest pewne, im więcej będziesz eksperymentować ze zdjęciami, tym ciekawsze stanie się to dla Ciebie. Choć łatwo jest popaść w rutynę i robić w kółko zdjęcia krajobrazów i nie ma w tym nic złego, ale w fotografii ważne jest również to, aby od czasu do czasu spróbować czegoś nowego. Możesz nauczyć się jak się robi portrety lub przetestować nowe techniki oświetleniowe. 

Zawsze przed rozpoczęciem swojej działalności fotograficznej poświęć trochę czasu, aby zdecydować, jakim rodzajem fotografii chcesz się zajmować. Zobacz w czym jesteś dobry, bo obecnie szczególnie poszukiwani są specjaliści. Przykładowo, wiele osób w Polsce, na ślub i wesele zatrudnia fotografa, którego specjalizacją jest fotografia eventowa, bo jest to gwarancją uzyskania niesamowitych ujęć z tego wydarzenia.

Jak zacząć swoją przygodę z fotografią?

Pierwszy krok w kierunku fotografii to podjęcie decyzji, jakimi tematami i jakim fotografem chcesz zostać. Bo rodzaje fotografii ze względu na jej tematykę to nie tylko zdjęcia korporacyjne i biznesowe lub fotografia krajobrazowa i zdjęcia architektury. Wyróżnia się wiele odmian fotografii i są to m.in.:

 • fotografia podróżnicza,
 • fotografia uliczna,
 • fotografia społeczna,
 • fotografia portretowa,
 • fotografia kulinarna,
 • fotografia firmowa,
 • fotografia modowa,
 • fotografia reklamowa (produktowa),
 • fotografia samochodowa,
 • fotografia reportażowa (eventowa),
 • fotografia wojenna, 
 • fotografia przyrodnicza,
 • makrofotografia,
 • astrofotografia,
 • i nawet fotografia podwodna.

Jeśli chcesz zająć się fotografią, aby na niej zarabiać, to warto, abyś nauczył się także podstawowych zasad przetwarzania zdjęć. Czasami, przy odpowiedniej obróbce końcowej, dobre zdjęcie może zamienić się w coś naprawdę bardzo wyjątkowego. Oczywiście retuszer zdjęć też zarabia, ale podczas przetwarzania końcowego łatwo jest przedobrzyć! Dlatego musisz pamiętać, że obróbka obrazu musi być bardzo subtelna i powinna polegać przede wszystkim na nadaniu odpowiedniego nastroju i skierowaniu oka odbiorcy na jakiś istotny szczegół. 

Przygoda z fotografią - kilka zdań na zakończenie:

W temacie, jak rozpocząć przygodę z fotografią, na zakończenie wypada dodać, że wiele osób w Polsce bierze udział w burzliwych dyskusjach na forach internetowych, na temat wyboru najlepszej marki aparatu i nieustannie krytykowane są zdjęcia wykonane przez kogoś innego. Tak więc, jeśli przejmujesz się negatywnymi opiniami, to może to spowodować, że fotografia stanie się w Twoim życiu tylko powodem do irytacji, a nie źródłem szczęścia i niesamowitą przygodą. 

Na początku swojego romansu z fotografią będziesz z pewnością robić gorsze zdjęcia. Ale w miarę upływu czasu, im więcej się nauczysz, tym łatwiej będzie Ci zrobić fotki, które masz w głowie. To jest właśnie główny cel w tym wszystkim, sprawienie, że ludzie podczas oglądania Twoich zdjęć, doświadczają także Twoich osobistych emocji i widzą świat Twoimi oczami! Zapraszamy do odwiedzenia naszego studia filmowego Kraków

JAK ZACZĄĆ PRZYGODĘ Z FOTOGRAFIĄ? CZY MOŻNA NAUCZYĆ SIĘ ROBIĆ DOBRE ZDJĘCIA