Ekipa filmowa – kto i jak tworzy film?

Wbrew pozorom stworzenie filmu, nawet krótkiego spotu wymaga zaangażowania wieloosobowej ekipy filmowej. Nie jest to tak łatwe jak może wyglądać. Profesjonalny film to nie filmik nakręcony telefonem komórkowym bez doświetlenia, pełen szumów w dźwięku itp. Stworzenie filmu wymaga przede wszystkim scenariusza, ale nie tylko.

Kto składa się na ekipę filmową

Ekipa filmowa to szereg osób pełniących określone role w tworzeniu filmu. Wśród podstawowego składu wymienić należy reżysera, dźwiękowca, oświetleniowca, montażystę, operatora, jak również aktorów, scenarzystę, charakteryzatora. W zależności od złożoności filmu potrzebny może być również pracownik garderoby, kierowca, kompozytor i wielu innych. Studio filmowe Kraków dysponuje wykwalifikowana kadrą, niezbędną do stworzenia filmu w terenie, jak i w studiu na miejscu. By powstał dobry film trzeba nakręcić o wiele dłuższy materiał, często na wielu próbach oparty, w kilku wersjach sceny itp. Czasowo produkcja filmu może zająć miesiące, aczkolwiek krótkie filmy korporacyjne tworzy się w  znacznie krótszym czasie.

Plan zdjęciowy, niezbędny element filmu

Wiele mówi się o aktorach jak też ekipie filmowej, a  nie można zapominać o znaczeniu planu zdjęciowego, bez którego trudno byłoby film stworzyć. Coraz częściej filmy są przygotowywane na tak zwanym zielonym ekranie, mimo to realna scenografia, kostiumy są potrzebne, chociażby w zakresie absolutnego minimum. Podobnie jest z montażem. Do montażu, podkładu muzycznego istnieje szereg narzędzi w sieci, którymi można wesprzeć swoje filmowe dzieło, mimo to bez pracy montażysty trudno wyobrazić sobie studio filmowe. By wykorzystać zielony ekran przydać się mogą zdjęcia plenerowe. Ich profesjonalnym wykonaniem powinno zająć się studio fotograficzne Kraków, które zadba przede wszystkim o znakomita jakość fotografii i stosowne ujęcia pozwalające na różnorodne wykorzystanie zdjęć w produkcji filmowej. 

Przygotowanie filmu – scenariusz

kluczowy dla efektu i marketingowego skutku filmu reklamowego jest scenariusz. Powinien on uwzględniać cel filmu i grupę docelową odbiorców. Chwytliwy scenariusz nawet przy nie najlepszym wykonaniu może uratować sukces całej produkcji. Bez wątpienia nie może być szablonowy, przesycony efektami, ze zbyt dużym rozmachem, ale też nie może być zanadto płytki, bez konkretnego przekazu i treści. Przygotowanie planu, ról, postaci wymaga kreatywnego podejścia, pomysłu na film. Warto na tym etapie poznać potrzeby zamawiającego film, przedyskutować możliwości, budżet, oczekiwania z producentem. 

Rola reżysera w tworzeniu filmu

Żaden film nie powstałby, gdyby nie reżyser. To on zarządza praca ekipy filmowej, planuje sceny, pilnuje scenariusza, narzuca wizję filmu jako całości, dba o jakość sztuki aktorskiej. Nawet w tworzeniu spotu reklamowego czy filmu korporacyjnego niezbędny jest reżyser. To od niego zależy kształt filmu, jednocześnie nie może wybierać poza zamysł scenarzysty i intencje producenta. W przypadku filmów reklamowych reżyser musi dysponować wiedzą z dziedziny marketingu. 

Czytaj również: Tworzenie filmów instruktażowych – jak wygląda taki film?